Feniksy z popiołów

Feniksy z popiołów

Mar 16
Feniksy z popiołów

Och, jakże modne staje się wracanie do korzeni! Nasza branża jak widać nasyciła się już nowymi produkcjami i teraz zaczyna być modny vintage, zupełnie jak w świecie filmu, w którym najważniejszą światową nagrodę dostaje “dzieło”, którego się nie da obejrzeć. Nie twierdzę, że w gry, które obecnie powstają, nie będzie się dało grać, ale mają używać mechaniki, która już odeszła w niepamięć wraz z coraz większym zniedzielnieniem (c) masowego rynku. Ale jak z każdym rynkiem masowym, tak i ten wykształca kolejne nisze. Tym razem do głosu dochodzą nisze starych dziadków, takich jak my.

XCOM. Marka sponiewierana przez kolejne wyrywające ją sobie nawzajem (lub wpychające ją sobie nawzajem, trudno powiedzieć) firmy, coraz bardziej real-time, coraz bardziej strzelaninowa, aż do etapu (jeszcze niewydanej) strzelaniny oglądanej oczami grającego – a tu nagle za robotę zabiera się Firaxis (czyli Sid Meier) i pokazuje taki filmik:

No przecież to będzie świetne!

Inni nie zasypiają gruszek w popiele: pamiętna akcja Tima Schafera zbierającego na swoją nową przygodówkę typu point&click (pisałem o tym na blogu) zakończyła się ściepą o imponujących rozmiarach 3,7 miliona dolarów. Co za to powstanie? Zobaczymy, ale czuję, że naprawdę fajna rzecz.

Trzecim aktualnym feniksem z popiołów jest Wasteland 2, sequel gry tak starej, że nawet ja jej nie pamiętam. Skrzyknęła się stara gwardia, namalowała kilka conceptów, wrzuciła całość na kickstartera – i szok znowu, potrzebowali 900k$, żeby stworzyć staroszkolnego erpega, a tu po dwóch dniach mają już prawie 1,2 miliona i nadzieję na znaaaaczne powiększenie tego wyniku.

Czwarty – Baldur’s Gate Enhanced Edition. Niedawno marudziłem, że nigdy BG nie skończyłem, ale może jak go jakoś ładnie podmalują i nie będzie aż tak sztywny, to się skuszę? Kto wie.

Żeby nie było, że światowi wydawcy nie widzą trendu na oldschool – tradycyjnie wszystkich zakasował Blizzard, który chyba celowo zaczekał na to, aż oldschool będzie modny i ogłosił datę premiery swojej bardzo staroszkolnej (w założeniach i gameplayu) gry Diablo III na 15 maja 2012 roku. Czym pewnie jak zwykle wywołał pożar w Activision, bo zwykle jednak towarzystwo wie trochę wcześniej o premierze gry niż na 60 dni przed nią – a tu trzeba ogarnąć promocję, produkcję, logistykę, sklepy. Ale ogarną. Bo Diablo III kupią nieprzebrane tłumy ludzi.

W tej całej modzie na oldschool i crowdfunding naszło mnie na zrobienie jakiegoś remake’a. Skrzykniemy się i coś przygotujemy? 😉

7 comments

 1. avatar
  Specu

  Znając nasze zasoby czasowe ograniczałoby się to tylko do odpalenia kickstartera (zakładając, że ktoś by ruszył tyłek w tej kwestii) i zbierania mamony.
  Ta gierka jest pisana dla pieniędzy… (GC)

 2. avatar
  Specu

  http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=466821

  Ciekawa rozmowa nt. niechęci developerów do wydawców i vice versa.

 3. avatar
  exxon valdez

  xcom – cant wait! mam dość tego samego badziewa w kólko, żądam wymagającej, sycącej łamigłówki!;)

 4. avatar
  Specu

  Mi po graniu w Ultima Underworld przechodzi jakakolwiek chęć na łamigłówki.

  PS. STALKER 2 wciąż w produkcji. O tak.

 5. avatar
  Void

  Fireaxis X-COM zapowiada się naprawdę dobrze. Jako wariacja na temat UFO, bo bardziej wierną oryginałowi wersją będzie Xenonauts. Mam nadzieję że nie będzie to gra z DRMem online-only w stylu ubisoftu lub steame’a.

  Ogromnie podoba mi się filmik Briana Fargo przerdstawiający jego spotkania z wydawcami. Dorzuciłem mu swoją cegiełkę, choć na pierwszego Wastelanda jestem za młody. Pokazał dlaczego nie mógł w obecnym systemie stworzyć gry którą byłby zainteresowany, a ja mogłem zobaczyć dlaczego na półce z grami nie widzę niczego co by mnie zainteresowało.

  Odświeżonego Baldur’s Gate (co za tydzień!) pewnie spróbuję, choć wydaje mi się z perspektywy czasu trochę zbyt dziecinne. Historie z Falloutów wypadają pod tym względem lepiej.

  Diablo III nie zaliczyłbym do powyższych. Wprawdzie pierwsza część wyszła w 96, ale gatunek Hack’n’Slashów jest wciąż żywy.

 6. avatar
  Verminaard

  To co, kiedy nowy Secret Service ;)? Wydanie tylko digital oczywiście?

 7. avatar
  emgieb

  Teenagent 2013 ;]

Leave a Reply