XCOM: Enemy Unknown – to będzie gra dla starych ludzi

XCOM: Enemy Unknown – to będzie gra dla starych ludzi

Apr 05
XCOM: Enemy Unknown – to będzie gra dla starych ludzi

Gdy jakiś czas temu usłyszałem, że T2 postanowiło odnowić markę XCOM pod szyldem jakiejś dziwacznej strzelaniny w alternatywnych latach pięćdziesiątych zeszłego wieku, mój palec automatycznie pokręcił się w kółko po skroni. Chyba nie tylko mój, bo wydawca postanowił zarobić też na takich dziadkach jak ja i aktualnie przycichł w sprawie fpp-a, za to głośniej mówi o turowej strategii (szok, naprawdę, przecież takich gier się już prawie nie robi), która wyjdzie spod palców samego Sida Meiera. To znaczy jego firmy Firaxis.

Miałem okazję obejrzeć tego turowego XCOM-a w akcji i muszę przyznać, że mimo początkowego sceptycyzmu (“czasy takich gier już przecież minęły”) udało mi się wskrzesić w sobie niebywały entuzjazm. Tak, gra będzie żmudna, tak, gra będzie mało dynamiczna, ale coś jest fajnego w tych turach, co nie pozwala na opadnięcie emocji.

Strzelanie na działającej stacji benzynowej - pomysł godny najgłupszych ufoków

Firaxis oczywiście nie zrobi paskuda ze statyczną kamerą, tylko przygotuje grę na miarę naszych czasów. Po pierwsze plansza nie będzie wyraźnie podzielona na pola – zasięg naszego ruchu pokazywany jest elegancką, zakrzywiającą się linią, więc nie trzeba liczyć, czy zabraknie nam jednego heksa do narożnika, czy nie. Po drugie – to klasyk – pozostawienie sobie paru punktów akcji pozwala na interrupta, czyli przerwanie ruchu przeciwnika. Po trzecie wreszcie – sama siła ognia to za mało, bo gra skupia się bardzo na osłonach terenowych, z których równie chętnie korzystają ufoki, jak i nasza dzielna drużyna.

W pokazywanym fragmencie działo się sporo – wyleciała w powietrze stacja benzynowa, pancerny ufok zabił jednego z członków drużyny, rozwalając razem z nim ścianę, za którą się chował komandos, a pan snajper wspiął się za pomocą linki z hakiem na dach wspomnianej stacji, skąd co turę raził mniej ostrożnych zielonoskórych koleżków. Po drodze oczywiście wywalono parę ścian i zniszczono parę samochodów.

Gra, zgodnie z powracającymi trendami, nie będzie okazywała swoim użytkownikom specjalnej litości: jeśli zginie nam jakiś komandos podczas misji, to już po nim, nie ma powrotu. Trzeba więc będzie racjonalnie zarządzać naszym składem osobowym, podobnie jak i rozbudową bazy – wprawdzie można dobudowywać tu i ówdzie kolejne pomieszczenia, tworząc coś przypominającego mrowisko, ale przestrzeni nie będzie przesadnie dużo, więc niekiedy trzeba będzie podjąć bolesny wybór.

Statsy, parametry, procentowe szanse na trafienie – wszystko jest na swoim miejscu, co utwierdza mnie w przekonaniu, że Firaxis zamiast spłaszczyć rozgrywkę oryginalnego XCOM-u na potrzeby naszych czasów, zrobił odwrotnie (nie, nie spłaszczył naszych czasów do rozgrywki) – wziął starą, sprawdzoną i bardzo rozbudowaną mechanikę, po czym wzbogacił ją o wodotryski, wygodny interfejs, współczesne rozwiązania i efektowne ujęcia kamer. Ja to kupuję, w przenośni i dosłownie.

W poniższym filmiku fragmenty misji, którą oglądałem:

12 comments

 1. avatar

  Oby wyszła zanim stuknie mi 40tka 🙂

 2. avatar
  gro

  Ja to chce 🙂

 3. avatar
  Regis

  Me want it 🙂

 4. avatar
  Void

  Podoba mi się.
  Filmik wygląda jakby miała wyjść także na konsole, mam nadzieję że nie spowoduje to dużego zidiocenia tytułu.

 5. avatar
  henio

  Kupuje na 100%. Balem sie ze zrobia z tego dno, ale te uproszczenia jestem w stanie zaakceptowac.

  A gier turowych jest sporo, szukajcie Paradoxu zwlaszcza na Steamie.

 6. avatar
  Basmacz

  Shut up and take my money!

 7. avatar
  olas

  Kupuje w dniu premiery – wyglada przynajmniej ciekawie.

  W oryginalnego xcoma to gralem z dyskietek 3.44″.

  Wiadomo kiedy ma wyjsc? Zakladam ze wersja xbox wychodzi na 100%

 8. avatar
  exxon valdez

  dawać go!

 9. avatar
  Simplex

  “Zakladam ze wersja xbox wychodzi na 100%”

  Gra ma sie ukazac na PC, PS3, X360

 10. avatar
  Don Simon

  A jakiś taborer na polygamii płakał, że mu grę zepsuli przez konsole i że będzie źle. Dzięki za inną, bardziej mi bliską perspektywę.

  Kupuję na premierze jako zadośćuczynienie za piracenie starych części 🙂

 11. avatar
  Tzymische

  No nie wiem panie Cubituss – Wiedzmin 2 okazal sie dla pana zbyt trudny… czy poradzisz sobie panie “graczu” w cos tak dalece skomplikowanego jak X-com nowy?

  Moze lepiej odrazu sie skupic na tym drugim X-comie? Strzelance -tam pewnie bedzie prowadzenie za raczke.

 12. avatar
  RANDALL ASHBY

  I WANT TO KNOW HOW CAN I GET THIS GAME Excon Enemy UNKNOW E3 2012 I WANT TO BUY IT. WERE CAN I FIND IT, THANKS

Leave a Reply