Star Wars: The Old Republic, die WoW, die

Star Wars: The Old Republic, die WoW, die

Sep 25
Star Wars: The Old Republic, die WoW, die

W momencie gdy nikt się tego zupełnie nie spodziewał, na rynek gier MMO wiele lat temu wkroczył WoW i podbił serca takiej masy graczy, że właściwie obecnie nie opłaca się z nim konkurować. Większość producentów przechodzi na model free 2 play i kosi całkiem przyzwoitą kasę, ale jeszcze paru zostało takich (naiwniaków), którym się wydaje, że wydrą kawałek tortu Blizzardowi. Jest wśród nich BioWare, które z epickich, plastikowo nadętych erpegów (które bardzo lubię) wyrasta na producenta wielkiego MMO, na dodatek na wielkiej licencji.

Star Wars: The Old Republic, bo to o nim mowa, jest w produkcji już bardzo, ale to bardzo długo. Zresztą każde MMO trzeba latami dopieszczać, doprowadzając do płaczu pana od cyferek, co miesiąc patrzącego na coraz bardziej czerwone napisy. Ale potencjalna nagroda na koniec duża, SWTOR (nazywajmy go dla wygody Stworem) ma przełamać hegemonię Blizzarda i prawdę mówiąc ten zawodnik faktycznie może nie ucieknie z ringu przed czasem.

Prawdopodobnie jedyna metoda walki w Stworze przez pierwsze dwa miesiące

Stwór bowiem, inaczej niż cała konkurencja w postaci Conanów, Guildwarsów, czy innych Warhammerów osadzony jest w futurystycznym świecie, na dodatek na wciąż świetnej licencji. Gwiezdne wojny, mimo że mają ponad 30 lat, wciąż rozpalają umysły wielu graczy i niegraczy, którzy nawet nierzadko przebierają się w głupie stroje i przyklejają sobie dziwne naklejki na samochody. Już raz próbowano trafić w tę grupę grą MMO, ale Star Wars Galaxies był MMO starej daty, w którym wszystko działo się histerycznie wolno, a zamiast ciekawych zadań i wciągającej fabuły było nieskończone grindowanie losowych misji. Owszem, było tam sporo unikatowych i fajnych pomysłów, najlepsze z nich oczywiście zagarnął WoW… czyli frankensteinowe połączenie najciekawszych motywów wymyślonych przez innych ludzi.

Skoro WoW zadziałał, to czemu Stwór miałby nie zadziałać, powiedzieli sobie panowie z BioWare’u i robią coś, co sami nazywają KOTOR-em 3, 4, 5, 6 i 7 połączonym w jedną całość. KOTOR, jeśli ktoś nie pamięta, był epickim, plastikowo nadętym erpegiem w świecie Gwiezdnych wojen i odniósł całkiem spory sukces. Stwór jednak pójdzie bardziej śladami WoW-a pod względem mechaniki, a kotorskie akcje będą zarezerwowane dla zwrotów fabuły, którymi autorzy chcą nas zaskoczyć. Nie będę się przesadnie zagłębiał w szczegóły, powiem natomiast tyle: dwie strony konfliktu, po cztery klasy na stronę, po dwie (fundamentalnie różne) ścieżki rozwoju na klasę. Oczywiście cały serwer na początku będzie biegał Jedi/Sithem i lał się mieczami świetlnymi, ale widać już teraz, że każda z klas będzie autentycznie unikatowa, do poziomu mechaniki rozgrywki. Taki przemytnik na przykład podczas walki ma podświetlone… miejsca, w których może przywrzeć plecami do ściany i prowadzić ogień zza osłony. Nikt tego nie umie poza nim.

Nie ma po co wymyślać koła od nowa - interfejs będzie identyczny jak w WoWie

Do tego jeszcze każda z klas ma mieć swoją ścieżkę fabularną, więc zanim dotrzemy do tak uwielbianych rajdów, bossów i dkp, przeżyjemy długaśną, epicką przygodę. Wygląda na to, że wprawdzie będzie to MMO, ale aspekt singlowy ma mieć znacznie silniejszy niż w WoW-ie, kto wie – może nawet niektóre instance’e będzie się dało ukończyć w pojedynkę.

Oczywiście wszystkie Wowowe pomysły będą na miejscu, włącznie z genialnym phasingiem, czyli zmienianiem globalnego wyglądu świata dla danego gracza w zależności od jego zaawansowania w fabule. Opowiem w komentsach, jeśli ktoś ciekawy.

A póki co – czekamy na Stwora. Przydałby się powiew świeżości w MMO.

8 comments

 1. avatar
  Piasecznik

  Jakieś ETA?

 2. avatar
  Matt

  Wiosna 2011, ale znajac zycie to pewnie z 5 razy jeszcze przeloza.

 3. avatar
  grocal

  O co chodzi z tym pogrubianiem?

 4. avatar
  Cubituss

  Wygodniej się czyta, przynajmniej mi 🙂

 5. avatar
  ynleborg

  Taki wikipedia-style 😉

  Nie wiem jak inni ale mnie ten bold rozprasza

 6. avatar
  Cubituss

  Jak mówię wokalnie, akcentuję niektóre słowa w zdaniu. To jest odpowiednik tego akcentowania. Plus w moim (eksredaktorskim w końcu) oku ten bold jakoś porządkuje rytm zdania, nie lubię wall of text.

  Ale możecie też przyjąć, że taką mam manierę 😉

 7. avatar
  grocal

  Przyjmuję manierę, ale mi osobiście to przeszkadza. Po prostu jest tego za dużo. Wzrok zamiast przelewać się po wyrazach zahacza się o te “boldy” i zaburza rytm czytania. Jeden czy dwa pogrubienia – ok, ale tak, to wygląda jak “pole Pawlaka nabite minami, jak dobra kasza słoniną” 😉

  Mam podejrzenia Cubituss, żeś jest bardziej słuchowiec 🙂 Dla wzrokowca takie “przeszkadzajki” są niepotrzebne. Doskonale da się czytać “wall of text” uwierz mi…

 8. avatar
  rex

  krótka opowieść o tym jak kilka kompletnych pierdół całkowicie odciąga uwagę od sedna sprawy 😉 zupełnie jak z grami

Leave a Reply