Paradoks prostoty

Paradoks prostoty

Aug 05

Swego czasu podsumowałem na blogu moje dosyć mieszane pierwsze uczucia a propos jednej z bardziej wyczekiwanych gier tego roku – Battlefielda 1943. Od tego czasu minął miesiąc, jestem bogatszy o 25K punktów, 800 killów i ponad 21 godzin spędzonych na rozgrywce.

I tutaj ciekawostka. Wydawać by się mogło, że skoro tyle napieram to gra mi się jednak podoba. I kolejna ciekawostka – wcale nie. Naprostujmy więc ten zawiły wywód prostym stwierdzeniem: BF 1943 to gra która mi się NIE podoba, ale w którą lubię grać.

Co ciekawe, nie jestem w tym odczuciu odosobniony. Pogrywałem ostatnio razem z Zooltarem, specem od serii BF i towarzyszem broni jeszcze z początków tego stulecia w erze BF42 na pececie i stwierdził dokładnie to samo. Skąd więc bierze się ta rozbieżność? Dlaczego gram w coś, co oceniłem i oceniam nadal krytycznie, szczególnie w odniesieniu do oryginału?

Paradoksalnie, jego największą wadą i zaletą jednocześnie jest maksymalne uproszczenie tego co znałem i lubiłem w pierwotnym wydaniu. Narzekać można na mała ilość map – ale dzięki temu te które są znam już na pamięć, wiem gdzie jechać, gdzie się co spawnuje, gdzie się ludzie chowają, którędy jeżdżą, itd. Boli taktyczna kastracja gry – nie można zatopić floty, nie można “zdusić” przeciwnika i zamknąć w okrążeniu. Z drugiej strony, będąc na pozycji defensywnej zawsze jest się gdzie odrodzić i szybko wydostać do flagi przeciwnika. I tak dalej i tak dalej. Zamiast wykwintnego obiadu dostajemy ociekający tłuszczem hamburger suto polany keczupem.

Kręcę nosem a mimo to gram dalej. Czemu?

Prostota to jedno, popularność to drugie – zawsze znajdzie się serwer pełen mięsa armatniego, które można przerobić na mielony. Co więcej, przystępność gry i niska cena gwarantuje świeży dopływ coraz to nowych rekrutów – tuż przed wakacjami udało mi się nad ranem rozegrać parę rundek z ekipą gdzie połowa miała stopnie szeregowego, a druga połowa dopiero chyba zaczęła przygodę z BFem. Rezultat był bardzo satysfakcjonujący, (screeny poniżej)

DSC02302

DSC02304

DSC02303

co jest kolejnym argumentem za szybkim odpaleniem gry raz na jakiś czas. W końcu – powiedzmy to sobie szczerze – do wymiataczy online nie należę i miło mieć chociaż jedną grę, gdzie mogę z reguły kończyć na podium.

I na końcu “syndrom DLC” – nie muszę ruszać dupy z kanapy, żeby zmieniać płytę. W cokolwiek aktualnie gram, czując znudzenie wychodzę do dashboarda, klikam w Games Library i odpalam od razu BFa. Prosto, szybko, smakowicie.

Czy to sygnał, że dołączę do coraz większej armii “każułali” ? Czy z wiekiem bawi mnie gra coraz prostsza, szybsza, mniej wymagająca? Chyba nie. Ostrzę zęby już na Operation Flashpoint, gdzie ginie się od jednego strzału znikąd. Kupuję zaraz joysticka żeby porządnie ogarnąć Ił-Sturmowika na Realistic (jeśli nie na Simulation). Kręcę calaka w starej Forzie dla własnej satysfakcji, chociaż mógłbym pojezdzić bez stresów w Midnight Club LA.

A więc lubię się wysilić, lubię się wczuć i zagłębić w tajniki gry dla koneserów. Ale lubię też wciągnąć prostą, surową rozwałkę, która wciąż trzyma klimat i daje to co hardkorowiec lubi najbardziej – satysfakcję z gnębienia casuali.

PS. W trakcie gdy pisałem ten tekst Wiktor i wspomniany wyżej Zooltar podzielili się na stronach Gamezilli wrażeniami z gry w nowego BF – zbieg okoliczności, ale warto sprawdzić co sądzą. Mój komentarz: niech dalej grają piechotą. Dzięki temu mam takie wyniki jak mam…

3 comments

 1. avatar
  prezii

  Bf 1943 chyba w pełni spełnia założenia arcade. Można włączyć raz na miesiąć i czerpać przyjemność z rozgrywki. Bycie w czołówce naprawdę cieszy i chyba głównie dlatego czasami jeszcze włącze (ostatnio jak chciałem popatrzeć na Twoje akcje czołgowe;p). Ja nabijam sobie jeszcze killsy z daleka, dobrze celując z karabinu, gdybym mógł tą klasą postaci jeszcze naprawić czołg to byłoby to przegięcie.

  Gra jednak trochę się znudziła, może gdybym zagrał z wymiataczami jak zooltar, czy z jakąś większą ekipą z Polski to byłoby trudniej, ciekawiej. Jak w każdej grze, gdy nie ma wyzwania, to szybko się nudzi.

  Mimo wszystko nadal polecam. Chciałbym prawdziwego, złożonego bfa na xboxie ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma;p

  Staty na dziś, żołnierz prezesstoczniPL:

  Total time played
  14h 36m 53s
  Total score
  20538
  Leaderboard placement
  55850
  Kills
  777
  Deaths
  426
  Games played
  68
  Wins
  43
  Losses
  25
  Score per minute
  5

  Nawet nie wiedziałem, że spędziłem z grą aż 14h:)

 2. avatar

  Nie mówię, że gram tylko piechotą. Mam za to spór z Tadziem, w którym nikt z nas nie chce ustąpić: ja mówię, że strzelba jest najlepsza przeciw piechocie, tadek – że snajperka jest overpowered, a karabin lepszy niż strzelba.

  Wasze opinie?

 3. avatar
  albz74

  Massca – pojawią się dzieciaczki, to z przerażeniem stwierdzisz, że większą przyjemność daje Ci kupowanie gier niż granie w nie 😉

Leave a Reply