Oddbox już na Steamie

Oddbox już na Steamie

Dec 22
Oddbox już na Steamie

Hello. Hello. Follow me. OK. Tak właśnie niejaki Abe, mudokon zamknięty w koszmarnym obozie pracy Rupture Farms, witał się ze swoimi ziomkami i zachęcał ich do pójścia razem z nim. Pierwsze dwie części Oddworlda wspominam dzisiaj z rozrzewnieniem i nadal mam oba pudełka w szafie.

Tak samo jak Oddworld: Munch’s Oddysee, grę, dla której kupiłem pierwszego Xboxa. Tytuł przeniósł platformową rozgrywkę w trzeci wymiar, ale uczynił to z niespotykanym wdziękiem i gra była równie cudowna jak pierwsze dwie odsłony. Potem Oddworld odpłynął w bardzo już dziwne klimaty wraz z Oddworld: Stranger’s Wrath, również exclusivem na pierwszego Xa, w którym grało się kotopodobnym kowbojem, strzelającym z dwulufowej wyrzutni zwierzątek. Każde zwierzę miało określoną funkcję, a gra była totalną już jazdą bez trzymanki w całkowicie wykręconym świecie: trochę bajkowym z jednej strony, a bardzo okrutnym z drugiej. To zresztą cecha podstawowa Oddworldu, bardzo konsekwentnie budowanego w tych czterech tytułach.

Czemu o tym piszę jednak? Bo na Steamie właśnie się pojawił czteropak tych wszystkich gier. Tak, pecetowcy wreszcie mogą grać w Muncha i Strangera, do czego gorąco zachęcam. To kawał komputerowej historii, ale i kawał wspaniałej opowieści, już niestety zakończonej, bo firma Oddworld Inhabitants najpierw oddaliła się w klimaty astralne i próbowała zrobić film, a potem o ile dobrze pamiętam rozpłynęła się w mroku niebytu.

W każdym razie znak jakości do dzisiaj się należy. Warto wsiąknąć w Oddworld.

5 comments

 1. avatar
  Spec

  Ja zagrałem w to na swoim pierwszym PC, do dzisiaj boje się to odpalić. Klimat za bardzo mnie przytłoczył.

  A jak przedstawiają sie gry od strony technicznej? Podbita rozdziałka, tekstury, żadnych błędów (co niektórzy raportowali o nieprawidłowościach)?

 2. avatar

  2 pierwsze części podobnie jak Neverhood stanowią dla mnie idealny przykład na wyciskacze sentymentalnych łez. Wymagające, przemyślane, klimatyczne, niepowtarzalne…

  .::(tu autor wpisu pochlipuje dwa razy, ociera łezkę i wzdycha do gwiazd)::.

 3. avatar
  Ake

  Zaraz, Zaraz. W Playu czytałem, że kupiłeś Xbox’a dla Fable!

 4. avatar
  angh

  No, ja mam dwie pierwsze czesci na ps3, za darmo dzieki psn+… i wciaz jest fajne, ale troszke teraz traci myszka. Ale chetnie wezme kazda kolejna czesc, o ile zachowaja oryginalny klimat.

 5. avatar
  Reptil3

  Wersja na PC niestety jest gówniana, a co gorsza JAW udaje że wszystko jest w porządku a pecetowcy nie powinni oczekiwać takich zaawansowanych rzeczy jak opcje graficzne czy 20+ FPSów przy normalnych rozdzielczościach.

Leave a Reply