Bitwa na figurki, czyli toys-to-life

Bitwa na figurki, czyli toys-to-life

Sep 03
Bitwa na figurki, czyli toys-to-life

Jasiek i Ania, moje dzieci, uwielbiają Skylanders, bo to dobra gra jest. Przy okazji okazuje się, że to ogromny biznes dla Activision (Gamespot o tym pisał) – seria dwóch gier z figurkami przyniosła firmie 1,5 miliarda dolarów, z czego 608 milionów dolarów przypada na ostatni kwartał finansowy. Dane pochodzą z 1 sierpnia 2013 roku, więc są (jak na dane tego typu) nadzwyczaj świeże.

Skoro udało się jednym, powinno udać się i drugim, dzięki czemu jesteśmy moim zdaniem świadkami narodzin zupełnie nowego rynku, który wdzięcznie nazywa się toys-to-life. Google jeszcze nie kieruje do definicji, ale widać, że termin stosuje się coraz powszechniej. Kto jest drugim udziałowcem w tym rynku? Sam Pan Gigant we własnej osobie, czyli Disney. Ich produktowi, Disney Infinity, poświęcę osobny wpis, gdy już dłużej w niego pogramy z dzieciakami (pewnie jakoś w weekend), niemniej koncept gry jest taki sam, jak w każdym toys-to-life: kupuje się prawdziwe figurki ze świata Disneya (kompatybilne z grą, oczywiście), stawia je na specjalnej podstawce, a one ożywają wewnątrz gry. Co więcej, mają związane ze sobą światy, przygody i umiejętności, więc każda nowa figurka (czy raczej: każda figurka ze świata Disneya, którego jeszcze nie mamy) to niemal osobna gra.

Disney jednak wypuścił swoją grę w najgorszym możliwym momencie, u schyłku starych platform. Tymczasem Activision już pokazało nowe Skylanders (z podtytułem Swap Force), które trafi na PS4 i Xbox One w zasadzie równo z premierą konsol. Tym samym Skylanders jest o krok przed konkurencją, chociaż jeszcze nie powinno przybijać sobie samo piątki, bo na horyzoncie wreszcie… WRESZCIE pojawia się bardzo, ale to bardzo poważny zawodnik. Firma Lego, która fantastycznie radzi sobie ze zmieniającym się (na cyfrowy) gustem młodzieży, ogłosiła swój własny produkt toys-to-life. Będzie nim Lego Minifigures: The Online Game, o którym już wcześniej pisałem na blogu. Tytuł ten robi nie byle kto, bo sam Funcom, firma odpowiedzialna za Age of Conan.

Zgodnie z zapowiedziami, w Lego Minifigures zagramy dokładnie tymi minifigurkami, które kupiliśmy w sklepie. Nie będziemy przy tym ograniczeni do liniowych poziomów (tak jak w Skylanders) ani fabuły plus trybu piaskownicy (tak jak w Disney Infinity), bo Lego Minifigures: The Online Game to gra MMO, a to oznacza znacznie większe możliwości. Nie wątpię, że wraz z premierą gry pojawią się też fizyczne zestawy Lego, które będzie można przenieść do Lego Minifigures – na przykład w charakterze swojej kwatery. A gra powinna osiągnąć spory zasięg, bo planowana jest równoczesna premiera na pecety i urządzenia przenośne, co sugeruje niewielką cenę gry. Kto wie, może będzie nawet w modelu free-to-play i obliczono ją wyłącznie na podniesienie sprzedaży fizycznych zestawów i figurek? Przekonamy się w drugiej połowie przyszłego roku.

Ciekawe, kto następny w kolejce do toys-to-life. Patrząc na wyniki Skylanders, marki znikąd, rynek jest przeogromny.

PS. A tutaj ciekawa lektura na temat tego, jak bardzo Lego kombinuje z cyfrową rzeczywistością. Firma wraz z działem badań i rozwoju Sony pracuje nad prototypami pojazdów, którymi można sterować za pomocą pada oraz… klockami, które będą się potrafiły same porozkładać.

8 comments

 1. avatar
  vvtheck

  Po liczbie komentarzy wnoszę, że jest to jednak produkt niszowy, choć wierzę, że z potencjałem 😛

 2. avatar
  Cubituss

  Aż mi się smutno zrobiło od tego braku komentarzy, ale oczywiście masz rację 🙂 BACK TO MAINSTREAM, SZYBKO! 😀

 3. avatar
  Zbyszek

  Trochę zjadę z tematu: Firma LEGO nie jest głupia i wie, że musi być krok w krok za swoim targetem i wprowadzać nowości. Drukarki 3d są coraz bardziej popularne, a inwestując w taką można sobie z łatwością wydrukować dowolną ilość klocków w cenie nieporównywalnej do sklepowych.
  Jak byłem dzieckiem to albo ceny były niższe albo może nie zwracałem na to uwagi ale jak byłem ostatnio w sklepie gdzie za 4 ludziki trzeba zapłacić 70zł to krew zalewa.

 4. avatar
  Cubituss

  Ceny pudełek są kosmiczne, ale o dziwo w specjalistycznych lego-sklepach można znaleźć zestawy o 30-50% (!) tańsze niż w Smykach i Carrefourach. Tam musi być jakaś zabójcza marża. Jak chcesz namiary w Wawie (jest chyba też wysyłkowo), to dawaj znać, napiszę, gdzie kupuję Lego.

 5. avatar
  bb.bartosz

  Gdzie kupujesz Lego? Napisz proszę na priv albo w komentarzu.

  Ostatnio moje dziecko i mnie (kolejność nieprzypadkowa 🙂 zainteresowało Technic.
  Jestem pełen podziwu dla designerów -polecam filmy ‘lego time lapse’ na youtube, gdzie ludzie budują różne zestawy na przyspieszonym czasie (filmowane poklatkowo).

 6. avatar
  Christo

  Ceny za LEGO Technik są kosmiczne. Nadal mam moją 14-letnią pneumatyczną koparko-ładowarkę. Na razie ukryta na szafie poza zasięgiem 3-letniego inżyniera… 😀

  Cubituss, gdzie można kupować taniej klocki w Wawie?

 7. avatar
  Adam

  Moje dzieciaki uwielbiają wszystkie gierki wypuszczone przez Lego, czekają z wypiekami na nowe.

Leave a Reply