A więc kupiłeś Xboxa360 lub właśnie masz taki zamiar. Być może mają go już wszyscy koledzy twojego syna, być może mają go już wszyscy TWOI koledzy.  Tak czy siak – znakomity wybór! Jestem pewny, że obaj spędzicie przy nim długie godziny dobrej zabawy.

Jednak czasy kiedy konsola do gier video była prostym urządzeniem które wymagało podłączenia do telewizora i włożenia płyt do napędu odeszły w niepamięć.  Xbox360 jest multimedialnym kombajnem i głupio byłoby nie wykorzystać wszystkich jego możliwości. Jeśli więc jesteś nowym posiadaczem takiego cacka lub niedługo nim zostaniesz, a jednocześnie nie jesteś fanem czytania opasłych instrukcji, mój przewodnik szybko przedstawi Ci najciekawsze i najważniejsze opcje dostępne dzięki zabawce wujka Gates’a.  Zaczynamy!

Przed zakupem

Xbox 360 – konsola najnowszej generacji dostępna jest aktualnie (styczeń-luty 2009) w trzech podstawowych wersjach:

Arcade – najtańsza, surowe fundamenty.

Premium – wersja najbardziej popularna, wszystko co potrzebne jest do normalnego korzystania z Xboxa

Elite – wersja topowa, dla tych którzy lubią mieć to co najlepsze.

Szczegóły specyfikacji i aktualne akcesoria możecie sprawdzić na tej stronie Microsoftu (producent konsoli). My  od razu przejdźmy do sedna: co wybrać?

Jeśli jesteś okazjonalnym graczem albo fanatykiem jednej konkretnej gry (np. piłki nożnej), możesz sięgnąć po najuboższą wersję, czyli Arcade. Dostaniesz konsolę i jednego pada bezprzewodowego – i tyle… Aha, w zestawie będzie też karta pamięci, na której zapiszesz stany swojej gry.  Oszczędzisz dwie czy trzy stówy, ale szczerze – nikomu nie rekomenduję tego modelu. Owszem, jestem nałogowcem, ale moim zdaniem nawet umiarkowany gracz powinien dołożyć przynajmniej do wersji Premium.

Razem z nią dostaniemy już kabel do wyświetlania w HD, twardy dysk 60 G (więcej o tym za chwilę), head-set czyli słuchawkę i mikrofon do komunikacji głosowej – a więc akcesoria, które pozwolą twojej konsoli rozwinąć skrzydła. Model Premium ma szaro-białawy kolor, jeśli jesteś w stanie zaakceptować taki kompromis w estetyce, możesz śmiało sięgnąć po tę wersję.

No i na końcu model Elite, wybór prawdziwego konesera. Funkcjonalnie nie różni się wiele od Premium, ale jest czarna, ma czarnego pada, ma większy dysk twardy (120 G), wujek Bill dorzuca też kabel HDMI, czyli optymalne połączenie konsoli z telewizorem LCD albo plazmą.

Jeśli jesteś zwolennikiem dołożenia paru złotych do wersji “wypas” – Elite jest dla ciebie i ten model rekomenduję osobiście.

Podłączenie

Xbox360 to tzw. “next gen” czyli konsola następnej generacji. Na szczęście nie chodzi tutaj o urodzone z padem w ręku dzisiejsze pokolenie nastolatków, tylko o przejście trybu wyświetlania obrazu w wysoką rozdzielczość (HD). Dlatego jeśli myślisz o kupnie Xboxa360 a nie masz jeszcze w domu telewizora LCD – będzie to trochę jak wakacje nad morzem w lutym. Pograć pograsz, ale szczęka nie poleci w dół. Zdecydowanie ODRADZAM.

Wszystkie nowe modele X360 mają wyjście HDMI i jeśli masz takie wejście w TV, skorzystaj właśnie z tego połączenia (być może będziesz musiał dokupić kabel, jeśli kupiłeś tańszy model konsoli). Pozostałe opcje podpięcia konsoli do obrazu HD to kabel component albo VGA.

Konto gracza

Jedną z pierwszych rzeczy jaką będziesz musiał zrobić po uruchomieniu konsoli jest założenie swojego profilu gracza. Wybierz sobie ksywkę (tzw. “gamer tag”) i pamiętaj, że będzie ona widoczna dla wszystkich z którymi będziesz grał przez internet oraz dla wszystkich znajomych, którzy będą z tobą w kontakcie. Potem możesz się pobawić w uformowanie swojego avatara – trójwymiarowego ludzika, który również będzie widoczny dla innych. Swojego ludka możesz teoretycznie cały czas przebierać, zmieniać, golić, tuczyć itd. Teoretycznie, bo chyba nie jest to zajęcie dla faceta po 30-ce …?

Jeśli masz w domu dzieciaki, warto założyć dla nich osobne profile. Po pierwsze nie namieszają ci w zapisanych stanach gry, po drugie będziesz miał większą kontrolę nad tym w co grają i z kim grają – mam nadzieję, że tata Cubituss dorzuci tutaj więcej szczegółów.

avatarbg

Dashboard

Dashboard to odpowiednik pulpitu w Windowsie czy menu w filmie DVD. Dashboard jest centralnym miejscem sterowania konsolą i tym co możemy z nią zrobić. Ostatnio (koniec roku 2008) dashboard Xboxa przeszedł mały remont, przez co jest prostszy i łatwiejszy w nawigacji. No i wygląda naprawdę znakomicie.

W praktyce jest to przewijane w pionie i poziomie menu, złożone z kwadratowych, czytelnych paneli. Nie bój się poprzewijać i poprzeglądać wszystkie opcje, w przeciwieństwie do komputera nie możesz tu tutaj nic popsuć, skasować czy zmienić takby aby przestało działać.

xbox-dashboard

Twardy dysk

Wspomniałem wcześniej że warto zainwestować w model z twardym dyskiem. Dlaczego? Po pierwsze daje to możliwość pobierania demówek (o tym za moment) a także – co jest nowością od wprowadzenia świeżego dashboardu – instalacji gier na dysk. Nie zwalnia to nas z posiadania oryginalnej płyty z grą w konsoli, ale jest ona odczytywana tylko raz, w momencie uruchomienia gry, potem Xbox korzysta z danych na twardym dysku. Dzięki temu sprzęt działa ciszej (główny mankament Xboxa do tej pory), a gra ładuje się i działa szybciej (przynajmniej w przypadku większości gier).

Internet i konto GOLD

Powiem to wyraźnie i z całą świadomością: podłączenie Xboxa do internetu przenosi ten sprzęt na zupełnie inny poziom. To właśnie dzięki szybkiemu i dobremu ogarnięciu usług online Microsoft odniósł sukces ze swoją konsolą, co jeszcze parę lat temu dla Sony i Nintendo było jedynie powodem do żartów.

xboxlivegoldAby w pełni korzystać z usług LIVE (bo tak nazywa się świat Xboxa online) należy mieć wykupiony abonament LIVE GOLD. Abonament Silver (niższy) dostajemy z automatu razem ze sprzętem gratis. Abonament GOLD kosztuje aktualnie około 146 złotych na 13 miesięcy i można go kupić np. tutaj.  Za nieco ponad dziesięć złotych miesięcznie dostajemy dostęp do darmowych wersji demo, możliwości wysyłania wiadomości tekstowych i głosowych naszym znajomym, do wszelkiej maści trailerów, blogów video, wiadomości, a przede wszystkim – do możliwości grania z innymi w trybie multiplayer.

Niestety usługa LIVE nie jest oficjalnie dostępna w Polsce, dlatego przy rejestracji naszego konta należy podać fikcyjny adres w USA lub UK i odpowiedni do podanego miasta kod pocztowy. Sam abonament jest w praktyce kodem rejestracyjnym, który wpisujemy raz na rok w konsolę i mamy spokój.

Internet możemy podłączyć bezpośrednio z kabla lub bezprzewodowo. W tym drugim wypadku do kosztów konsoli trzeba dołożyć jeszcze trochę i kupić sprzedawaną osobno antenkę od Microsoftu (lub poszperać w necie, podobno można zrobić to taniej korzystając ze sprzętu zastępczego). Jeśli zastanawiałeś się czemu PS3 jest droższe, to już wiesz – do Xboxa akcesoria dokupujesz sam w ramach potrzeb.xbox-wi-fi

Napiszę to jeszcze raz: gorąco polecam podłączenie na stałe konsoli do internetu i wykupienie abonamentu Gold. Xbox otworzy przed tobą masę nowych opcji, materiałów i sposobów na kontakt z innymi graczami. Będziesz wiedział co się dzieje w świecie gier, będziesz sprawdzał nowe tytuły ściągając demka prosto na dysk, będziesz grał, gadał i rywalizował z kumplami bez najmniejszych problemów. Jeśli nie jesteś samotnikiem grającym ciągle w jeden i ten sam tytuł, na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

Arcade

Jeśli pamiętasz z dzieciństwa salony gier w których zostawialiśmy małe fortuny w latach 80-tych, na pewno warto skierować swoje kroki do sekcji Marketplace / Arcade. Jest to internetowy sklep Xboxa z  szeroką paletą prostszych, zręcznościowych gier, które wzbudzą nie raz sentyment i wspomnienia. Platformówki, puzzle, proste strzelanki, stare legendarne hity w nowym wydaniu – gracze po 30-ce powinni tam znaleźć dużo dla siebie. Każda z gier dostępna jest oczywiście w wersji demo, więc można ściągnąć jak leci, przetestować i kupić najlepsze – czyli po prostu dwa razy kliknąć i poczekać moment aż gra sama wyląduje na dysku konsoli i zainstaluje się.

A propos kupowania – potrzebna wówczas będzie waluta Microsfotu, czyli…

…MS Points

Punkty Microsoftu służą do robienia zakupów online. W naszym (Polaków) przypadku dotyczy to głównie zręcznościówek z sekcji Arcade oraz płatnych dodatków do gier sklepowych. Niestety, ograniczenia związane z prawami autorskimi nie pozwalają w naszym kraju na zakup filmów czy seriali w HD.

Punkty możemy kupić w formie kodu-zdrapki na tej samej stronie co abonament.

Lista znajomych

Sprawa prosta i nie wymagająca chyba tłumaczenia. Jeśli twój kumpel z pracy też jest na Xbox LIVE poproś go o gamertaga (nick) i dodaj go do listy przyjaciół. Od tej pory będziesz wiedział w co gra, jak mu idzie, czy jest online, będziesz mógł wysłać mu wiadomość tekstową lub głosową, albo pogadać jak na Skype korzystając z head-seta.

Achievements & GamerScore

Kolejny cios marketingowy, którym Microsoft wytrącił Sony z błogiego przekonania o niezachwianej pozycji lidera i gwarancji na rządzenie rynkiem konsol. Z pozoru błaha sprawa – dostajemy wirutalne punkty za granie. A konkretnie: za zdefiniowane przez twórców gry osiągnięcia czy wyniki (achievements).

Suma wszystkich punktów w jednej grze wynosi 1000 (tzw. calak). Osiągnięcie takiego wyniku to bardzo często poważne wyzwanie dla gracza i potrzeba wykazania się skillem, wytrwałością i cierpliwością.

Suma zdobytych punktów ze wszystkich gier widoczna jest przy naszym nicku w dashboardzie. Wyniki dla konkretnych gier można porównać z każdym z naszych znajomych lub graczy z którymi graliśmy przez internet. Jeśli jesteśmy podłączeni do LIVE’a, nasz wynik idzie w świat na bieżąco i jest dostępny na stronach Xbox.com. Można nim też upiększyć sygnaturkę na forum, opublikować na Facebooku lub przylansować się na własnym blogu. O tak:


Oczywiście są tacy, którzy zupełnie nie zwracają uwagę na punkty i osiągnięcia, ale fakt faktem że system ten jest w pewnym sensie wirtualnym zapisem naszej kariery gracza, pokazuje w co graliśmy i jak mocno rozpracowaliśmy konkretną grę. A to z kolei przekłada się na porównywanie wyników z innymi, dyskusje o najtrudniejszych do zdobycia osiągnięciach, wyścigi na punkty, przech0dzenie ulubionych gier po kilka razy aby zgarnąć upragnionego calaka, itd.

Microsoft skutecznie sięgnął do źródeł tego co pcha nas do grania – potrzeby rywalizacji i potrzeby ogłoszenia światu swoich wyników. Dodajmy tylko że Sony skopiowało ten system wprowadzając tzw. trofea ale zrobiło to późno, chaotycznie i tylko dla niektórych gier.

Multimedia – Xbox to nie tylko gry

Jeśli właśnie odwiedzili cię teściowie i dla zabicia czasu chcesz im pokazać kolekcję zdjęc z ostatnich wakacji, zamiast cisnąć się przed ekranem laptopa albo kombinować jak podłączyć go do telewizora po prostu odpal konsolę i wrzuć jej płytę CD ze zdjęciami albo prosto w port USB zapakuj pendriva.

Chcesz obejrzeć z żoną film na DVD ? Nie ma problemu, Xbox znakomicie sprawdza się jako odtwarzacz. Masz film z internetu w formacie avi czy mpg? Żaden problem, 360-tka poradzi sobie i z tym. Jeśli ogarniasz chociaż trochę komputery, możesz też połączyć swojego peceta z konsolą i udostępnić jej w ramach sieci pliki multimedialne. Nie podoba ci się soundtrack z gry? Włóż ulubione CD z muzyką, zripuj tracki na dysk konsoli i słuchaj tego w czasie grania. Szybko przekonasz się że Xbox to sprzęt, który warto trzymać na centralnym miejscu twojego multimedialnego ołtarzyka.

Akcesoria

xbox-accessoriesJeśli kupiłeś konsolę w wersji Premium lub Elite, właściwie jesteś gotowy do gry. Ale jeśli szukasz pełnego komfortu i radości z grania, możesz rozważyć zakup paru dodatkowych gadżetów, takich jak:

drugi pad – nie trzeba chyba tłumaczyć po co, jeśli czasami odwiedzają cię grający znajomi

zestaw “Play & Charge” – akumulator i kabel zasilająco-ładujący do pada. Ten bowiem w oryginale napędzany jest bateriami – na dłuższą metę to męcząca i kosztowna opcja

headset czyli słuchawka i mikrofon – jeśli grasz online, masz kumpli z którymi chcesz sie komunikować a w twoim zestawie nie było headseta, jest to na pewno bardzo przydatny gadżet. Na standardowym wyposażeniu wersji Premium oraz Elite.

kamerka video – specjalna kamerka LIVE Vision pozwala na video-chat, robienie sobie fotek i wykorzystanie kamery w niektórych grach (naprawdę sporadyczne wypadki, dlatego to już bardzo ekstrawagancki gadżet).

klawiatura do pada – mała klawiatura przypinana do pada, pozwalająca szybciej pisać wiadomości tekstowe. Moim zdaniem raczej zbędna zabawka, wolę nagrać to co mam do przekazania przez mikrofon i wysłać do kumpla. Na oko 20 razy szybciej. Ale jak ktoś lubi klikać…

kierownica – sterowanie do wyścigówek, chyba nie trzeba tłumaczyć. Osobiście nie mam, cieżko mi ocenić, może pewnego dnia sobię sprawię.

pilot multimedialny – jeśli korzystasz często z konsoli do oglądania filmów, na pewno miło sobie takowy sprawić, żeby ułatwić nawigację.

Na koniec – gry…

No właśnie.Wszystko już mamy, pozostaje zarzucić coś w paszczę konsoli i delektować się doznaniami jakie gwarantuje nam “next -gen”. A w co konkretnie zagrać? O tym już niedługo w kolejnym poradniku: “Gry które TRZEBA mieć na Xboxa 360”. Trochę się dzisiaj już napisałem, pozwólcie mi złapać za pada i wrócić  na godzinkę przed telewizor 😉

massca

PS. Jeśli macie konkretne pytania na temat możliwości Xbox 360, postaramy się odpowiedzieć w komentarzach.