Siła Monkey Island

Siła Monkey Island

Sep 16
Siła Monkey Island

Postanowiłem pojechać z synem na męski wyjazd w góry. No, w górki, bo pojechaliśmy do Świętej Katarzyny w Górach Świętokrzyskich z zamiarem zobaczenia paru rzeczy w okolicy. Ponieważ słusznie przewidywałem, że wieczorami w Świętej Katarzynie może być niewiele do roboty dla 36-latka z 12-latkiem, zainstalowałem na swoim telefonie The Secret of Monkey Island. Tragiczne sterowanie nie było w stanie wyprowadzić mnie z równowagi, ale stało się coś dziwnego – mój syn chwilę posłuchał dialogów, chwilę popatrzył na to, jak gram i sam postanowił rozpocząć przygodę na Małpiej Wyspie.

Początek miał zapamiętany, potem zaczęły się małe schody, ale z niewielką pomocą taty udało mu się dojść do najbardziej irytującego mnie kiedyś momentu rozgrywki – walk na miecze z piratami. Walki w The Secret of Monkey Island, wspominam z obowiązku, gdyby ktoś z czytających ten wpis przeleżał ostatnie 30 lat pod kamieniem, polegają na tym, aby poznawać nowe obelgi i odpowiedzi na nie metodą prób i błędów. Co więcej, wymaga to sporo czasu, cierpliwości i dobrej pamięci.

Jasiek zabrał się za sprawę metodycznie: po pierwsze pytał, co dana obelga i odpowiedź znaczy, po drugie zaśmiewał się w kułak, po trzecie zapisywał sobie wszystko w zeszycie. Gdy któryś z piratów powiedział mu wreszcie, że jest dość dobry, by walczyć ze Sword Masterem, wkroczyłem do akcji i nieco mu w tej ostatniej walce pomogłem (Sword Master stosuje inne obelgi i trzeba do nich dopasować odpowiedzi, które poznała główna postać).

W między czasie opowiedziałem Jaśkowi, skąd wzięło się imię Guybrush, czemu Escape from Monkey Island to zła gra oraz co się stało z firmą Lucasarts. Ponuciliśmy sobie wspaniałe piosenki z Monkey Island, a wczoraj słyszałem, jak Jasiek, zbierając się do szkoły, pogwizduje motyw LeChucka.

Dobra gra obroni się zawsze. I na zawsze już będzie dobra.

13 comments

 1. avatar
  Kolo

  You fight like a dairy farmer!
  How appropriate, you fight like a cow!

  Te walki to była najlepsza część gry. 12-latek powinien już sobie z czymś takim radzić poza niektórymi słowami.

 2. avatar
  Olas

  Fajnie

  W taki sposob najlepiej sie czlowiek uczy jezykow !

  A Monkey Island jest seria wybitna to nic dziwnego

 3. avatar
  Cubituss

  My handkerchief will wipe your blood!

  I nie, 12-latek nie powinien sobie jeszcze z czymś takim radzić 🙂 Wiem, bo mam 12-latka na angielskim szkolnym oraz dodatkowych zajęciach, na których dobrze sobie radzi 🙂

 4. avatar
  r_ADM

  Czemu escape from monkey island to zla gra?

 5. avatar
  Cubituss

  Nie weszła mi zupełnie. Raz się przez nią przemęczyłem, nigdy więcej.

 6. avatar
  Simplex

  Ale graliście w remake, mam nadzieję? 🙂

 7. avatar
  ThePreciseClimber

  @Cubituss A i tak dałeś EfMI 7.5 na Gry-Online 16 grudnia 2000 roku. 😛

 8. avatar
  Cubituss

  Młody, to i głupi 😉

 9. avatar
  Cubituss

  Swoją drogą ta recenzja jest fatalna, chętnie wsiadłbym w wehikuł czasu, przeniósł się do 2000 roku i kopnął sam siebie w dupę 😀

 10. avatar
  Pancho

  A grałeś w Tales of Monkey Island?

 11. avatar
  Cubituss

  Grałem, bardzo mi się podobało.

 12. avatar
  Pancho

  To chciałem usłyszeć. 🙂 Wątek, gdy Guybrush zostaje postawiony przed sądem, po czym jest jednocześnie oskarżonym, własnym obrońcą i detektywem zbierającym dowody na własną niewinność, jest wielki.

 13. avatar
  Cubituss

  True 🙂 Ale ostatniego odcinka nie skończyłem, odpłynął w zbyt odjechane klimaty moim zdaniem.

Leave a Reply