Microsoft kupuje Mojang

Microsoft kupuje Mojang

Sep 12
Microsoft kupuje Mojang

[UPDATE]: Transakcja została zawarta, Microsoft kupił Mojang za 2 i pół miliarda dolarów.

[Oryginalny wpis] Wystarczająco poważne media (Bloomberg, Wall Street Journal) donoszą, że niedługo do skutku dojdzie zakup firmy Mojang (czyli autorów Minecrafta) przez firmę Microsoft (której chyba nie muszę nikomu przedstawiać). Stanie się tak mimo wcześniejszych zapewnień Notcha, czyli gościa, który de facto Minecrafta napisał i który deklarował, że się nie sprzeda. Prawdopodobnie nie musi się sprzedawać, ale czy miał gorszy dzień, czy może tak strasznie zziomował się z Philem Spencerem, szefem projektu Xbox, ale według przecieków to Notch właśnie zaproponował transakcję Microsoftowi. W sumie ile można robić jedną i tę samą grę, choćby nie wiem jak popularną.

Mówi się o sumie 2 miliardów dolarów, co z jednej strony wydaje się być niebotyczną kwotą, ale z drugiej, biorąc pod uwagę fakt, ile Minecraft sprzedał sztuk na wszystkich platformach, sprawia wrażenie rozsądnej. Wpada się tu jednak odruchowo w pułapkę myślenia o firmie przez pryzmat jej poprzednich sukcesów. Mojang wydał Minecrafta i nic więcej i choćby nie wiem, jak się starał, swój najgłośniejszy tytuł (poza Minecraftem 2 oczywiście) ma już za sobą.

2 miliardy dolarów to koszmarnie dużo pieniędzy. Wprawdzie bogatemu nikt nie zabroni i taki na przykład Facebook za tyle samo mógł sobie kupić Oculus Rifta, ale Oculus Rift to platforma. To coś, na czym będą działały inne rzeczy. To potencjalny hit rynkowy, który dopiero nim będzie – a nie taki, który nim był, jak Minecraft właśnie. Z drugiej strony nie można zapominać, że Minecraft to już nie tylko gra, ale też maskotki, klocki Lego, zabawki i cała masa innych produktów. Pod tym względem Mojang wprawdzie nie dorasta jeszcze do pięt firmie Rovio (Angry Birds są absolutnie wszędzie, i nie piszę tutaj o grach), ale istnieje szansa, że to na tym polu właśnie Microsoft zauważył potencjał.

Wracając do gier jednak – jeśli Minecraft 2 pojawi się tylko na platformach Microsoftu (liczba mnoga, bo Xbox i Windows), to… nic się nie stanie. Liczba świetnie sprzedających się gier jest obecnie tak duża, że jedna w tę stronę lub w tamtą nie zrobi kolosalnej różnicy. A tak w ogóle to wszystko może być tylko plotką, a ja się zastanawiam, “co by było, gdyby”. Tego też nie wykluczam.

Sam Minecrafta spróbowałem parokrotnie i zawsze uprzejmie podawaliśmy sobie rękę, po czym każdy z nas oddalał się w swoją stronę. Nie jest nam po drodze. Nie jestem jednak w stanie zignorować faktu, że w Minecrafta obecnie najwięcej gra Ania, moja córka, budując w nim najróżniejsze rzeczy i ekscytując się nowym zestawem szyb. Nowe pokolenie minecrafterów.

8 comments

 1. avatar
  Kolo

  Musztarda po obiedzie. Minecraft właśnie wyszedł na PS4, więc nie będzie argumentem w starciu z Sony, a Minecraft 2 to będzie po prostu więcej tego samego. Microsoft mógł kupić Mojang rok – dwa lata temu, wtedy to miało sens. Na marginesie – Mojang robi jeszcze scrolls i coś tam jeszcze, ale nie ma żadnych szans, żeby 30 % popularności Minecrafta te gry zdobyły.

 2. avatar
  Simplex

  “Stanie się tak mimo wcześniejszych zapewnień Notcha, czyli gościa, który de facto Minecrafta napisał i który deklarował, że się nie sprzeda.”

  https://twitter.com/notch/status/281139739304800256

  🙂

  No i wedle tych przecieków Notch ma odejść z Mojanga po przejęciu przez MS, co czyni cenę jeszcze bardziej absurdalną.

 3. avatar
  piasecznik

  Te pogłoski to jakaś zasłona dymna.
  50 milionów sprzedanych kopii za 2 miliardy daje 40 dolców za kopie.

 4. avatar
  Cubituss

  No i proszę, obie strony potwierdzają transakcję… tylko, że suma wynosi nie 2 miliardy dolarów, a 2 i pół miliarda dolarów. 🙂

 5. avatar
  Screwball

  Chyba nie do końca zdajecie sobie sprawę, jak wielkim zjawiskiem jest Minecraft i że wcale lata jego świetności jeszcze nie minęły. Może jeziorko hardcorowców ma już tej gry dosyć, ale Mojang już od dawna nie kierował tej gry do nich tylko do oceanu casuali.

  pzdr

 6. avatar
  szczqcz

  Ja absolutnie nie mam tej gry dosyć, tylko boję się, co sie stanie z fantastycznymi modami i moimi cudownymi ciągami produkcyjnymi, bo vanilla to zupełnie inna gra.

 7. avatar
  Daniel

  Wcale im się nie dziwie ze kupują.

 8. avatar
  Void

  Ciekawe czy to $2,5mld w realnych pieniądzach, czy w tak wycenianych akcjach MS, jak to zazwyczaj ma miejsce.
  No i nie dziwię się że sprzedał – ile można ciągnąć jeden projekt? Lepiej ruszyć do przodu.

Leave a Reply