Microsoft łączy co się da

Microsoft łączy co się da

Jul 02
Microsoft łączy co się da

MS zapowiedział, że już za kilka dni połączy usługę Games for Windows Live z jakże lubianą przez wszystkich peestrójkowców witryną Xbox.com. Jak na razie nie wiadomo do końca, jak to wszystko ma działać, koncern zapowiedział natomiast, że nikt z siedmiu GfWL-owców korzystających aktywnie z tej usługi nie straci swoich pozostałych sześciu kolegów i nadal będzie mógł próbować z nimi porozmawiać.

Microsoft idzie zatem ścieżką coraz szerszej integracji wszystkiego ze wszystkim. O ile integrowanie Skype’a z dokumentem w formacie .doc uważam za niemądry pomysł, tak spięcie nieudanej i zaniedbanej usługi z prężnym i działającym od lat serwisem to całkiem sensowna rzecz. Pytanie tylko jak pecetowcy zareagują, jak im wszędzie zaczną świecić w oczy Xboxem. Z drugiej strony jeśli oznacza to większą centralizację wydarzeń na Xbox.com (a pojawia się tam przecież sporo wersji demonstracyjnych i dodatków), to jakoś to przełkną.

Ciekawe, czy to nie pierwszy krok w kierunku jakiejś głębszej integracji Xboxa z pecetem. Skoro w Windows 8 ma być w pełni funkcjonalny Xbox Live, to i Halo 4 powinno się dać na pececie uruchomić…

PS. Grafa otwierająca artykuł celowo właśnie taka.

9 comments

 1. avatar
  angh

  Na szczescie coraz mniej gier uzywa gfwl. Juz wole steam z calym inwentarzem… a taki wh40k, z logowaniem do obu serwisow… porazka totalna.

 2. avatar
  Dobry Wujek Avatar

  A ja lubię games for windows – live. Achiki nie od dziś zapalają mnie do grania. W gry bezachikowe nie gram prawie wcale – no chyba, że sprawdzam pierwsze 3-4 minuty i na tym poprzestaję.

 3. avatar

  “z jakże lubianą przez wszystkich peestrójkowców witryną Xbox.com.” – nie do końca kumam kpinę…

  @angh: oczywiście jest trochę więcej na Steam gierek z gfwl, na dodatek musisz mieć zauktualizowanego windowsa z wga żeby się zalogować więc jest to dodatkowe utrudnienie dla piratów.

  @Dobry Wujek Avatar: również preferuję gry z aczkami/trofi, ale nie jest to wyznacznik. Mogłem grać na PC w GeoW 1 czekając na kumpli z iksa coby pobrać w GeoW 2 🙂 ale to jedyny i raczej specyficzny przykład “potrzeby” tej usługi. Poza tym mogłaby nie istnieć, a nawet lepiej jakby nie istniała.

  Niemniej dobrze, że całkowicie zintegrują to wszystko. Niech wydadzą jeszcze Windows xbox360 Edition i będzie git, można siadać na nową konsolę nie tracąc rynku aktualnej.

 4. avatar
  Y

  Moin zdaniem to krok w kierunku sklepu z grami zintegrowanego z Windows 8, tak jak juz zapowiedziany sklep z programami.

 5. avatar
  Pancho

  Integracja wszystkich społecznościowo-growych inicjatyw Microsoftu w jedno jest na pewno bardzo słusznym kierunkiem. Skoro maja sprawdzoną i uznaną usługę jaką jest XBL to dlaczego nie umieszczać jej wszędzie w swoich produktach. Zresztą zrobili to w przypadku Windows Phone, na grunt którego XBL został odpowiednio zaadaptowany.

  Mam jednak wrażenie, że hasło konsolidacji XBL na microsoftowych platformach, było wypowiadane już w różnych kontekstach od dosyć dawna i przez długi czas niewiele się działo. Przeszkodą prawdopodobnie jest sam Microsoft. Już tłumaczę co mam na myśli. Konsumenci często wpadają w pułapkę myślenia o megakorporacjach w kategoriach jednostki. Skoro w firmie 20 osobowej Ania z recepcji zna Grześka kierowcę i dogadają między sobą szczegóły odbierania przesyłki, to niby dlaczego jeden menadżer wysokiego szczebla nie może ustalić czegoś z drugim w Microsofcie 🙂 Zapomina się, że działy w megakorporacjach to państwa w państwie, wielkie wyspy, które często ze sobą konkurują (tutaj mamy Microsoft Platform Products and Services Division oraz Microsoft Entertainment and Devices Division, a do tego jeszcze podzielone na mniejsze jednostki). Wszystko to niezwykle komplikuje życie szczególnie jeżeli trzeba jakiś projekt scalić w jedno. Na przeszkodzie stoją procedury, ambicje, sprzeczne dążenia czy nawet problemy komunikacyjne. Stąd na pewno kierunek jest dobry, ale jak widać tylko pozornie łatwy to zrealizowania.

 6. avatar
  tolman

  No i już:
  http://kotaku.com/5820234/microsoft-this-isnt-helping-win-pc-gamers-over

  Co dziwne teraz są dwie strony. Stara (niedawno odnowiona) w czarnej tonacji. I nowa podpięta pod xbox.com.

 7. avatar
  Esio1992

  Ja też nie mam nic do usługi GFWL 🙂 A co do Achik-ów także zbieram. Steam jakoś nie przypada mi do gustu… Jak by co mój nick na GFWL to “Esio1992”. Pozdrawiam 😉

 8. avatar
  Esio1992

  Ja także polecam GFWL… Mnie także jak “Dobry Wujek Avatar” trofea Achiki zapalają do grania… Steam mnie jakoś nie podchodzi. Jak by co to mój nick do GFWL “Esio1992” Pozdrawiam ;p

 9. avatar
  Esio1992

  Sorry za tamtą wiadomość myslałem że tamta wiadomość się nie wysłała ponieważ wywaliło mi jakiś błąd 😉

Leave a Reply