Like a boss

Like a boss

Dec 23
Like a boss

Zdobyłem wczoraj w Battlefieldzie 3 (tak, mam już go powoli dosyć, czas na mały odpoczynek) achievement “Like a boss”, polegający na rozjechaniu przeciwnika przemysłową ładowarką. Ładowarka jest jedna, występuje na jednej mapie i jeździ wolno po otwartych przestrzeniach co sprawia, że achievement jest fartowny, bezsensowny i do niczego, jak zresztą wszystkie achievementy z dodatku Back to Karkand.

Odblokowując jednak tego Like a bossa dotarło wreszcie do mnie, że ktoś w DICE wpadł na dość abstrakcyjny pomysł ponazywania rozmaitych elementów gry nazwami meme’ów (lub memów jak kto woli) i tłumacz polski (hi Rysiu) świetnie to wyłapał, dzięki czemu achievement za ukończenie całej kampanii w singlu nosi nazwę “Daj kamienia!” (jakby ktoś nie pamiętał – tutaj oryginał). Gdyby ktoś nie kojarzył Like a boss – tutaj macie oryginał (NSFW!)

Zacząłem się wobec tego przyglądać rozmaitym elementom Battlefielda 3, celem oddania honoru gościom z DICE’a, bo poza mną i pewnie jeszcze z sześcioma nerdami z całego świata, nikt tego nie zauważył. Cóż widzę więc w assignmentach? Ano “Professional Russian”, kultowy tekst Rosjanina pokazującego w działaniu najrozmaitsze giwery na kanale YT fpsrussia (polecam, miażdżący ten kanał jest). W dogtagach z kolei zauważam “Are they subtitles?” czyli nawiązanie do cudownego filmiku sprzed lat (można go obejrzeć chociażby tutaj) oraz All your base are belong to us, którego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.

A to zdaje się dopiero czubek góry lodowej, bo prawie na pewno widziałem też w achievementach “Jestem hardkorem!”, którego też na bank wszyscy znają.

Znaleźliście coś jeszcze w BF-ie 3? Albo w innych grach? Muszę przyznać, że wsadzanie meme’ów do gry bez żadnego wyraźnego powodu jest pomysłem umiarkowanym, ale zaczęło mnie strasznie bawić szukanie ich.

Co ja pacze?

10 comments

 1. avatar
  Toread

  Król dopalaczy w Naild

 2. avatar

  W polskiej wersji Starcrafta II był już “jestem hardkorem”…

 3. avatar
  Basmacz
 4. avatar
  r_ADM

  A ja po Complete Warrior uznalem, ze achievementy w B2K wale. Bezsensowne, rozwalajace rozgrywke (bo polowa mapy gra na aczika a nie na objective) i oparte na farcie.

 5. avatar
  Specu

  Jestem hardkorem jest też w polskiej wersji Fallout: New Vegas, tak nazywa się tryb Hardcore Mode (konieczność jedzenia, pici i spania).
  Jednak opieram się na screenach innych bo sam mam wersję z UK (czyli mam wszystkie DLC, cenędza może mnie cmoknąć w pompkę z takimi wydaniami. Kozy pasać nie gry wydawać).

 6. avatar
  Termez

  Split/Second Velocity – “Ale Urwał” – http://www.youtube.com/watch?v=o4dSDfveeM8 (uwidocznione przeze mnie na filmiku)

 7. avatar
  emgieb

  Memów nie widziałem, ale nawiązania do filmów, kultury i innych gier mnie zawsze bawią, chociażby Robocop w Deus Ex: Invisible War, czy wieeeleee nawiązań w Divinity II. Siedzi dwóch ciołków, jeden duży, drugi mniejszy, odczytuję ich myśli – pierwszy myśli “Laruel?” drugi myśli “Hardy?” ;] Albo insider joke – grę zrobiła firma Larian Studios. Wchodzę do biblioteki, wita mnie duch bibliotekarza, pytam kim on jest i słyszę “Iii aaam larian… ekhem librarian of…” ;]

 8. avatar
  Mr_Baggins

  Jest “Jaws” za wskoczenie do basenu w Karkand… Mnie tradycyjnie acziwmęty i trofea nie obchodzą. Za to im więcej gram w BF3 tym bardziej mi się podoba… mimo tego, że praktycznie zarzuciłem tryb Conquest (podtrzymuję od początku, że 24 graczy na tych mapach to bezsens). Nawet wygrałem 5 rund SDM po to, żeby odblokować giwerę i już nigdy więcej nie będę musiał grać w tym debilnym trybie.
  Z powodu BF3 odłogiem leżą: Uncharted 3, Deus Ex: HR, Arkham City (wstyd!)…

 9. avatar
  Juloch41

  W grze Magicka jest naprawdę dużo nawiązań do internetowego meme (naprzykład achivment “To jest Magicka!” za zrzucenie żołnierza, mówiącego zresztą this is madness, do studni).

 10. avatar
  Mieloneq

  W sporej ilości gier wykorzystuje się memy. W polskim Hard Reset niektóre z nazw aczików to “Ale urwał!”, “TO JEST SPARTA!” czy “Trzeba mieć fantazję”.

Leave a Reply