Diablo III beta – głębsze wrażenia

Diablo III beta – głębsze wrażenia

Feb 28
Diablo III beta – głębsze wrażenia

W weekend miałem okazję pozaprzyjaźniać się z betą Diablo III, która według internetu jest słaba, zbyt kolorowa, za łatwa i nie ma w niej nic do roboty. Z tych zarzutów jedynie jeden jest prawdziwy, a i dla gracza przyciśniętego brakiem czasu (jak my wszyscy) może być bardziej zaletą niż wadą.

Ale do rzeczy jednak. Beta Diablo III, do której dostęp staje się coraz bardziej powszechny (można wygrać klucze w rozmaitych miejscach, również w Polsce), zaczyna się tam, gdzie i gra, w związku z czym można jednoznacznie stwierdzić, że fabularnie jest… hmmm… nienajlepiej. Bałagan może się poprawi po obejrzeniu intro (którego w becie nie ma), natomiast trzeba Blizzardowi przyznać, że stara się skupić uwagę gracza na fabule. Co chwila jakieś rozmowy albo rzucane pod nosem do siebie samego uwagi, sporo słuchania znalezionych zapisków, a wraz z każdym nowym stworem na ekranie pojawia się ikonka z głośnikiem, dzięki której można sobie posłuchać, z jakim to przyjemniaczkiem mamy teraz do czynienia.

Ten erpegowy sznyt sprawia, że łatwo zapomnieć, iż gramy w gatunek, który już w zasadzie wymarł, czy raczej przesunął się w stronę action rpg takich jak Kingdoms of Amalur: Reckoning (którego niezmiennie polecam). Klikanie na kolejnych potworach urozmaicają nam tutaj zatem liczne umiejętności, podczepiane pod oba klawisze myszy i do króciutkiego menu ze skrótami klawiszowymi. Niestety towarzystwo zdecydowanie za łatwo wykończyć i bez większych obaw pakowałem się (grając mnichem) w każdy tłum, niezależnie od tego, czy był w nim boss, czy nie.

Bossów jest na szczęście cała masa, więc co chwila wypada z nich coś interesującego. Niekoniecznie dla naszej klasy, ale Diablo III ma całkiem dobry pomysł na radzenie sobie z tonami niebieskiego stuffu – tym czymś jest crafting. U pana kowala rozbijamy niepotrzebne nam przedmioty na czynniki pierwsze (o różnym stopniu pospolitości), a z tych skręca nam on potem coś nowego, tym razem bardziej przydatnego. System craftowania wzięty jest jeden do jednego z World of Warcrafta, włącznie z widokiem listy przedmiotów, które się da wytworzyć. Jedyna większa różnica – to nie my levelujemy, tylko kowal. Przy czym głupek jest niewrażliwy na swoją własną produkcję, trzeba go levelować pieniędzmi – a te oczywiście zarabiamy u handlarzy za nieprzepalone przedmioty. Czy to fajny system? Na pewno fajniejszy niż sprzedawanie wszystkiego hurtem u jednego handlarza, a potem przegrywanie całej sumy (również hurtem) na gamblowaniu o przedmioty.

Gra jest znacznie bardziej liniowa od dwójki, ale niczego innego po początku rozgrywki się nie spodziewam. Można wejść w parę ukrytych miejsc, można nastukać paru bossów w kilku loszkach – ogólnie na dwie godzinki to wszystko wystarcza. Oczywiście nie jest to prawdą, jeśli chcemy zdobyć wszystkie achievementy w becie dostępne (znów system jest wzięty 1:1 z WoW-a). Nie wiem jeszcze czego dotyczą nagrody za najtrudniejsze achievementy (podejrzewam, że dekoracji profilu battlenetowego), ale kudos dla Blizzarda, że jest ich tak dużo. Na moje oko wymaksowanie tej bety to dobre 20-30 godzin orania, z czego połowa z kumplem.

Nie jestem przekonany do systemu umiejętności i run (runów?). Postać danej klasy nie ma bowiem żadnego drzewka umiejętności, tylko co jakiś czas (x poziomów) odblokowuje nową umiejętność – nawet nie możemy wybrać jednej z dwóch wykluczających się możliwości, jak w Starcrafcie II. Bohaterowie nie będą jednak wyglądać i prowadzić się tak samo, bo do już zdobytych skilli co jakiś czas dostajemy modyfikatory, zwane runami – a potrafią one zdrowo namieszać z daną umiejętnością. Zamiast zatem biegać co chwila do miasta resetować talenty i inaczej dysponować punktami, będziemy przeciągali skille na pasek i doczepiali do nich runy (tylko jedna runa na skill). Chyba będzie prościej, nie jestem przekonany czy lepiej. Jakoś lubiłem te drzewka i kombinowanie, gdzie włożyć punkty, żeby dotrzeć do interesującej mnie umiejętności.

Tak czy owak jedyną rzeczą, która wymaga natychmiastowej poprawy jest podkręcenie poziomu trudności – przynajmniej po to, żeby nie ziewało się podczas tego całego klikania, tylko trochę jednak obawiało o swojego bohatera. Nawet jednak z tą wadą jestem zadowolony z tego, jak ta beta już teraz wygląda, chociaż system skilli i runów mniej mnie przekonuje od klasycznego drzewka. Zbyt jednak jestem uzależniony od podnoszenia fajnych przedmiotów i zbyt fajnie mi się w betę grało, żeby nie czekać na premierę produktu że tak powiem właściwego.

W razie dalszych pytań zostawiajcie komentki, odpowiem.

13 comments

 1. avatar
  Rahvean

  Masz klucz na zbyciu ;)?

 2. avatar
  r_ADM

  Blizzard tlumaczyl sie z niskiego poziomu w becie tym, ze to poziom Normal a do tego poczatek gry wiec ma byc przyjazny dla noobow. Potem ma byc trudniej; polecam filmik http://www.youtube.com/watch?v=U0F2wPZWdYk

 3. avatar
  Cubituss

  Rahv, ja nie mam, ale jest łatwa krzyżówka na GOL-u dzisiaj.

 4. avatar
  Apacg

  Nad krzyzowka trzeba troche przysiasc, bo az tak latwa nie jest. Aczkolwiek odpowiedzi idzie bez problemu znalezc w sieci.

  Co do poziomu trudnosci to zgadzam sie z Rahvean. Faktycznie beta Diablo 3 jest latwa i jest to zwiazane wlasnie z tym, ze jest to wersja testowa. Finalna wersja gry ma stabnowic wieksze wyzwanie. Zwlaszcza na wyzszych poziomach trudnosci.

 5. avatar
  bluesboy

  Czy w becie masz dostęp do wszystkich klas? Jeśli tak co sądzisz o nowych klasach, których nie było do tej pory?

 6. avatar
  Cubituss

  Mam dostęp do wszystkich klas. Przebiegłem się na razie mniszką, kim mam grać w następnej kolejności? (dzisiaj pewnie siądę, więc gazem odpisuj)

 7. avatar
  Gregys

  Zagraj szamanem – jest to najbardziej przegięta postać. Crowd control ma niesamowity. Co do levelowania kowala – wszystko fajnie ale robisz to raz dla jednego konta. Jak wymaksujesz kowala to automatycznie dla wszystkich postaci. Wspólna skrzynka to fajny pomysł – wreszcie nie trzeba przerzucać itemów. Kasa też jest wspólna dla postaci więc tylko pierwszą postacią tak naprawdę idziesz od początku. Reszta już korzysta z dorobku poprzedników. Najnudniejszy dla mnie jest barb.

 8. avatar
  henio

  To ja mam pytanie – kiedy premiera?

 9. avatar
  Gizd

  Czekałem… Czekałem… Naprawdę czekałem…
  Ale potem odkryłem Dark Souls i Demon’s Souls i już nie czekam…

 10. avatar
  Rahvean

  Niestety wcale nie taka łatwa ta krzyżówka – połowę pytań o Diablo 3 w które niestety jeszcze nie grałem 😉

 11. avatar
  Mr_Baggins

  Właśnie, kiedy premiera? Na Głupoty-Online jedna data do 19 kwietnia 2012 a w innym miejscu – 2015 rok. I w końcu będzie na konsole czy nie?

 12. avatar
  Cubituss

  Premiera w Q2’2012, nic więcej nie wiadomo. Blizzard słynie z ogłaszania premiery za późno (z logistycznego punktu widzenia produkcji i transportu), więc mają jeszcze czas.

  Z drugiej strony ostatnio zwolnili 600 osób, więc się szykują na poprawienie wyniku przy premierze D3 – czyli już nie opóźnią.

 13. avatar
  YooRec

  Beta jest słaba przeokrutnie D1 przy D3 to jest kosmos przy łyżce piasku…

Leave a Reply