Far Cry 2 – rozczarowanie roku 2008

Far Cry 2 – rozczarowanie roku 2008

Jan 03

Rozczarowanie, bo gra nie okazała się idealna. A było naprawdę blisko…

FarCry 2 jest troche jak najładniejsza dziewczyna z dyskoteki w wiejskiej remizie. W zmroku tancbudy robi znakomite wrażenie i od razu masz ochotę zapoznać ją z umeblowaniem Twojej sypialni. Niestety, obowiązkowa kolejka wódki z ciepłą kolą i próba konwersacji przy barze zaczyna wzbudzać podejrzenia, że oprócz szybkiego seksu dużo więcej z tego nie będzie. Kandydatka na miss ziemi chełmińskiej okazuje się wyjątkowo tępym i pustym tworem Naczelnego Developera.

Tak samo jest z grą. Jarałem się na ten tytuł mając w pamięci szok, jaki przeżyłem lata temu przy jedynce na peceta. Dwójkę, już na Xboxa nabyłem w dniu premiery w Empiku – akt desperacji zarezerwowany dla wybranych tytułów.  Pierwsze dwa dni były bardzo pozytywne, niestety potem mój zapał do gry opadł. Do tego stopnia, że gry do dzisiaj nie ukończyłem.

Far Cry Dwójce brakuje przede wszystkim duszy. Brakuje poczucia, że oprócz zdolnych grafików i koderów przy grze pracowali scenarzyści, szczególnie tacy z jajami, inwencją i umiejętnością stworzenia czegoś, co growi recenzencji najchętniej określają mianem klimatu. W Far Cry 2 klimatu po prostu brak.

Nie zżywamy się z głównym bohaterem, bo nic o nim nie wiemy. Nie zżywamy się z naszymi kompanami w walce (mimo że ratują nam życie) bo są sztuczni i płytcy. Nie wiemy o co chodzi w fabule, bo Ubisoftowi zabrakło chyba budżetu na studio dźwiękowe w pełnym wymiarze, przez co musieli nagrać wszystkie dialogi w ciągu przerwy obiadowej sesji Celine Dion. Naprawde, tak skopanych kwesti mówionych nie słyszałem dawno – postacie w grze nawijają z prędkością TGV i ciężko z tego coś zrozumieć. Nie ma też odniesień do współczesności, nie ma mrugnięć okiem, nie ma ani krzty humoru, nie ma nic poza piękną grafiką i dobrym enginem gry. No i konkretną ilością pizgania z różnych gnatów.

Zresztą, olać fabułę. I tak chodzi zawsze o to samo – pojedź gdzieś i zabij złych bandziorów. Albo rozwal coś, czego złe bandziory pilnują (co sprowadza się i tak do ich zabicia). Oczywiście po drodze do celu zabij jeszcze więcej złych bandziorów, bo odradzają się jak grzyby po deszczu na każdym skrzyżowaniu drogi.

Mam wrażenie, że developerzy wpadli we własną pułapkę koncepcji gry. Faktycznie, zostajemy spuszczeni ze smyczy,  dostajemy do dyspozycji ogromną piaskownicę i troche zabawek, ale co dalej – to już musimy w pewnym sensie wymyśleć sami. Można narzekać na liniowość i ograniczoną przestrzeń klasycznych gier akcji “do przejścia” ale tam przynajmniej jest z reguły tempo, historia, przerywniki filmowe, bohaterowie, zróżnicowane poziomy itd. Oczywiście nie wieszam psów na grafice w Far Cry 2 bo jest piękna – problem tylko taki, że po paru godzinach się nudzi. Inna też sprawa, że brak w grze miejsc, w których szczęka opada a miejscówka wbija się na długie miesiące w pamięć.

Czy wobec tego warto mieć FC2 w swojej kolekcji ? Jeśli stanieje poniżej stówy, na pewno tak.

Jest to idealna gra, jakiej potrzebuję zawsze, kiedy odwiedza mnie growy dyletant, gotowy zapoznać się z tym,  jak wyglądają wypasione produkcje na nextgenach. Odpalamy i prezentujemy na przykład postawienie afrykańskiej wioski miotaczem w ogniu lub pościg jeepem w stepie szerokim. Nie trzeba wprowadzać w grę, nie trzeba tłumaczyć o co chodzi, nie trzeba czekać aż skończą się przerywniki – po prostu łapiemy za kałacha i siejemy postrach.

Gamingowi debiutanci będą się bawić znakomicie, bo z reguły nie mają wysokich wymagań. Jednak wyrobiony gracz oczekuje moim zdaniem dużo więcej od gry, która ma być szczerą, hardkorową rozwałką, szczególnie w czasach takich perełek jak Call of Duty czy Gears of War.

Szkoda, szkoda, szkoda. Liczyłem na znakomitą grę, a dostałem tylko znakomity popis możliwości developerskich. Dla mnie – to za mało.

10 comments

 1. avatar
  zooltar

  sluszne slowa maskaczu. sluszne slowa.

  mnie FC2 wynudzil jeszcze na pierwszej mapce. do teraz lezy na HDD i nie odpalam go wcale a wcale 😀

 2. avatar
  waleq

  elo

  w takim razie szkoda sensu siadac przy ograniczonej ilosci czasu. Ziom, licze na recenzje Assasins Creed :P:P:P

 3. avatar

  Tadek to kozak. Gra znudzila go po pierwszej mapce, do teraz lezy na HDD, nie odpala go wcale a wcale, ale sieknął pewnie już ze 3 recenzje do prasy i Hypera 😀 😀 😀

 4. avatar
  fajek

  mam idnetyczne odczucia – z tym, ze ja sie zaparlem i gre skonczylem. nie gralem w Crysisa, ale czy on aby nie mial podobnego problemu co FC2?

 5. avatar
  massca

  fajek – ja mam problem ze skonczeniem bo zarzuciłem FC2 na hardzie i po prostu juz mi sie nie chce przebijac przez tłumy najemników do najblizszego safehous’a.
  jak sie okazało podwójna wtopa bo gra nie premiuje przejsca na najwyższym levelu zadnymi punktami…

 6. avatar
  Imaginer

  Ta gra jest nudniejsza od pac-mana. Po kilku godzinach początkowa frajda się skończyła i przyszła straszna nuda. Grafika moim zdaniem jest bardzo nierówna. Oczywiście są ładne tekstury i zachód słońca, lecz przy tym grafika pozostaje jeszcze bardziej plastikowa niż pierwsze produkcje na silniku UE 3. Tak szczerze mówiąc to po trzeciej godzince gry wszedłem na http://www.nintendo8.com i odpaliłem Mario 😀

 7. avatar
  Pshemozz

  Doszedłem tak jakoś do połowy gry… to było już dawno temu. I od tej pory nie odpaliłem… bo mi sie nie chce. Nie tak miała na mnie działać superprodukcja.

 8. avatar
  MaryKate

  The Good night!Very ingenious subject.
  Honestly dialect not all understandable!

 9. avatar
  teapots

  This is some good material. It took me a while to find this site but it was worth the time. I noticed this page was buried in bing and not the number one spot. This website has a lot of first-rate material and it doesnt deserve to be burried in the search engines like that. By the way I am going to save this web publication to my list of favorites.

 10. avatar

  Jedynka dla mnie była świetna 🙂

Trackbacks/Pingbacks

 1. Przeklęty piasek | Zagraceni.pl - Blog graczy po 30-ce - [...] A więc może jakiś bardziej szalony sandbox? Prototype? Niestety, nic z tego. Przygodę z Mercerem i jego kicaniem po…

Leave a Reply