Boże narodzenie kontra gry

Boże narodzenie kontra gry

Dec 26
Boże narodzenie kontra gry

Kevin sam w Nowym Jorku, Szklana pułapka 2 i wreszcie mój ulubiony świąteczny film: Witaj święty Mikołaju z Chevy Chasem. Tak, święta Bożego Narodzenia dobrze się już zadomowiły w hollywoodzkim blichtrze. Natomiast to, co mnie zastanawia, to wykorzystanie tego święta w grach komputerowych. Bo jakbym się nie nadymał i napinał, nie mogę sobie przypomnieć sensownego wplecenia Gwiazdki w fabułę jakiejkolwiek gry.

A przecież przedgwiazdkowe napięcie wręcz idealnie nadaje się do snucia jakiejś głębszej opowieści lub niewybrednych żartów. Zamiast tego producenci wolą zrobić albo głupawą flaszówkę z bombardowaniem prezentami kominów, albo w ogóle oderwać swoją grę od świątecznej (a także często jakiejkolwiek innej) rzeczywistości. Co zabawne, wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest w światowej kulturze Gwiazdka i oczywiście eksploatują ją na potęgę: czy jest to dość zabawny event w World of Warcrafcie, czy poprzebieranie walczących z Team Fortress 2 w idiotyczne czapki, czy osobna mapka do Modern Warfara – Boże Narodzenie stanowi element tła kulturowego, ale już nie fabularnego.

Może jednak coś przegapiłem? Pogooglowałem dość mocno temat, ale jakoś nikt się nie przyglądał obecności Gwiazdki jako takiej w fabule gry, zamiast tego skupiając się na eventach. Gdzieś z tyłu głowy mam wrażenie, że epizod niemiecki w pierwszym Gabrielu Knighcie (tam gdzie stawał się Schattenjaegerem) toczył się w okolicach Bożego Narodzenia, czy on przypadkiem nie był tam zaproszony na święta?

Sami widzicie, jak dawno nikt nie użył Gwiazdki. A przecież tak by się ślicznie nadawała, nawet do jakiejś głupiej strzelaniny.

Wracam do stołu.

12 comments

 1. avatar
  Bambusek

  W Guild Wars święta są wpisane w lore świata jako rywalizacja dwóch bogów. Może nie jest to pełne wrzucenie Gwiazdki w fabułę, ale też coś więcej jak zmiana grafiki miast na kilka dni.

 2. avatar
  FettNaKamieniu

  fahrenheit toczył się w zimie, ale nie pamietam, czy byla tam jakas gwiazdka

 3. avatar
  Ake

  Była gra z Hugo, of course!

 4. avatar
  Zuomot

  W League of Legends mamy teraz ekran logowania i mapkę świąteczną.
  Also: Xmas Lemmings

 5. avatar
  Waaagh

  Właściwie to nie przypominam sobie aby była gra w której fabuła jest oparta o wątek Bożego Narodzenia. A cóż, może by tak Assasins Creed wersja o czasach narodzin Chrystusa, mogłoby być ciekawie 😉

 6. avatar
  Spec

  Święta w AVA uznaję za udane, dostałem ładną pepeszę przy rejestracji :3 that’s all folks.

 7. avatar
  Pancho

  Z nowszych rzeczy jest drobny akcent Bożego Narodzenia w Mafia 2. W drugim rozdziale nasz bohater wraca z wojny do domu. Przechadza się po obsypanym śniegiem Empire Bay, a w radiu leci Dean Martin i Let It Snow! http://www.youtube.com/watch?v=ho_-T_n86nY Później jest jeszcze tzw. A Christmas Confession, z którego zrobili trailer: http://www.youtube.com/watch?v=GcZKvcXiUrw Może mały akcent, nie żaden mocny wątek fabularny, ale grałem w przededniu Świąt i zrobiło się wtedy jakoś tak sympatycznie 🙂

 8. avatar
  keeveek

  niektóre etapy Hitmana: Blood Money mają miejsce w boże narodzenie. (o ironio)

 9. avatar
  Cubituss

  HA! Racja keeveek! Ale czy dało się przebrać za świętego Mikołaja? 🙂

 10. avatar
  keeveek

  dało 😉 narąbany mikolaj się wałęsał po posiadłości jakiegoś bogatego bubka który siedział w jacuzzi. Wystarczyło mikołaja uciszyć ;P

 11. avatar
  zarith

  swieta bozego narodzenia nie mają teraz dobrej prasy na swiecie, więc na zmianę sytuacji szybko się nie zanosi:)

Leave a Reply